Hlavní menu
Náhled fotogalerie
Využití izokinetické dynamometrie při diagnostice motorických předpokladů |
(STUDIE REALIZOVANÁ NA FTK UP V OLOMOUCI)
Cílem studie bylo posoudit změny vybraných motorických, funkčních a somatických parametrů u fotbalistů kategorie U19 (n = 14; věk 17.81±1.66 roků; tělesná výška 180.57±
Sledovaný soubor tvořilo 14 hráčů SK Sigma Olomouc kategorie U19. Kromě izokinetické síly svalů kolenního kloubu (viz dále) byly posuzovány startovní a akcelerační rychlost na úsecích 10m, 30m a 30m letmo, vertikální skok, a maximální aerobní kapacita. Ze sledovaných somatických faktorů byla pozornost zaměřena na tělesnou výšku a hmotnost, procentuální zastoupení tuku, tukuprostou hmotu a celkovou tělesnou vodu. Testování vybraných motorických a funkčních předpokladů a tělesného složení se uskutečnilo den před začátkem a dva týdny po skončení pětitýdenního tréninkového bloku. Měření byla provedena v laboratořích Univerzity Palackého Olomouc a na atletickém stadionu v Olomouci. Testování proběhlo po důkladném rozcvičení, žádný z testovaných hráčů neuváděl zdravotní problémy.
Izokinetická flexe a extenze v kolenním kloubu byla měřena v sedu na přístroji Isomed2000 (D. & R. Ferstl GmbH, Hemau, Germany). Rozsah pohybu byl 80º, rychlost pohybu 60°·s-1. Probandi prováděli dvě série cvičení pro každou dolní končetinu, tři opakování v sérii. Interval odpočinku mezi sériemi činil 1 min, mezi pravou a levou dolní končetinou 3 min. Hodnocen byl maximální moment síly (Nm) u nejlepšího provedení.
Z výsledků statistického ověření významnosti rozdílů testových skóre prvního a druhého měření motorických a funkčních předpokladů (Tabulka 1) vyplývá, že v případě izokinetické síly lze po absolvování pětitýdenního tréninkového programu sledovat zvýšení hodnoty maximální moment síly při flexi pravé nohy o 3,93 N·m. Zvýšení je však statisticky i věcně nevýznamné. U ostatních charakteristik došlo k signifikantnímu zvýšení hodnoty pouze v případě průměrné hodnoty 2max z 56,65 na 58,85 ml.kg-1.min-1 (p = 0,04). Z hlediska významu pro herní výkon však považujeme tyto změny (zlepšení průměrné hodnoty testového skóre o 1.94 ml.kg-1.min-1) za nevýznamné. U somatických faktorů došlo k signifikantnímu snížení hodnot Body Mass Indexu z 22,51 na 22,28 kg/m2 (p = 0,03) a viscerálního tuku z 31,06 na 26,28 cm2 (p = 0,02).
Celkově změny u sledovaných parametrů nepovažujeme v kontextu individuálního herního výkonu za signifikantní. Domníváme se, že klasický model přípravy fotbalistů nevede k požadovaným změnám kondičních a somatických parametrů.
TAB. 1 Základní statistické charakteristiky sledovaných motorických a funkčních ukazatelů a ověření významnosti rozdílů jejich hodnot mezi prvním a druhým měřením (n = 14)
Legend: RL – Right leg, LL – Left leg, M – Mean, Mdn – Median, SD – Standard deviation, d – Difference, Z – Value of statistical criterion (Sign-test). Statistically significant values (p<.05).
TAB. 2 Základní statistické charakteristiky sledovaných antropometrických ukazatelů a ověření významnosti rozdílů jejich hodnot mezi prvním a druhým měřením (n = 14)
Legend: M – Mean, Mdn – Median, SD – Standard deviation, d – Difference, Z – Value of statistical criterion (Sign-test). Statistically significant values (p<.05). |
Archív akcí
- ► 2012 (1)
- ► 2011 (2)
- ► 2010 (17)
- ► 2009 (2)