Michal Lehnert, Stanislav Gottfried
Pro účely diagnostikování kondice vyspělých hráčů se používá především specifických testů. Důvodem je, že se považují za dostatečně citlivé pro posouzení změn kondice v důsledku realizovaného zatížení. Součástí testování však bývají i testy s nižší úrovní specifičnosti, mezi které se mj. řadí izokinetická dynamometrie. Výsledky studií zabývajících se korelací mezi izokinetickou silou dolních končetin funkčními testy u fotbalistů se různí (Cometti et al, 2001; Iossifidou, Baltzopoulos & Giakas, 2005; Kellis et al, 1999; Saliba & Hrysomallis, 2001, Wrigley, 2000; Ekblom, 2003; DeStaso, Kaminski a Perrin, 1997; Östenberg, Roos, Ekdahl a Roos, 1998; Özcakar et al., 2003; Tsiokanos, Kellis, Jamurtas, & Kellis, 2002). Většina autorů však dospěla k závěru, že korelace jsou střední až nízké.
|
Celý článek...
|
|
Petr Chvojka, Michal Lehnert
Cílem práce bylo posoudit dynamiku změn izokinetické síly flexorů a extenzorů kolenního kloubu u fotbalistů dorostenecké kategorie ve vybraných obdobích ročního tréninkového cyklu.
Soubor probandů tvořilo 16 dorosteneckých hráčů startujících v nejvyšších domácích soutěžích (7 z kategorie U17, 8 z kategorie U18, 1 z kategorie U19). Průměrný věk probandů byl 16,7±0,7 let, výška 177,6±6 cm, hmotnost při prvním měření 66,5±9,1 kg, při druhém 64,7±8,3 kg a při třetím 65,1±8,3 kg. Všech 16 probandů mělo dominantní pravou dolní končetinu (DDK).
|
Celý článek...
|
Botek, Z., Gába, A., Lehnert, M., Přidalová, M., Vařeková, R., Botek, M., Langer, F.
Ve fotbale závisí výsledná činnost hráče v utkání na úrovni jeho technických, taktických, psychických a kondičních schopností a somatických předpokladech. Základním aspektem, od kterého se individuální výkonnost jednotlivce ve sportovních hrách odvíjí, je kondiční připravenost. Kondiční tréninkový program vyspělých týmů musí být specifický, tj. vycházet z důkladné analýzy požadavků sportovního výkonu na kondici (Hoffman, 2002; Holienka, 2005; Bravo, Impellizzery, Rampinini, Castagna, Bishop, & Wisloff, 2008). Mezi základní složky kondice fotbalisty, na které je v přípravě kladen největší důraz, jsou startovní rychlost a běžecká akcelerace, explozivní a rychlá síla, aerobní a anaerobní vytrvalost (Bradley, Sheldon, Wooster, Olsen, Boanas, & Krustrup, 2009; Psotta, Bunc, Mahrová, Netscher, & Nováková, 2006; Verheijen, 1998).
|
Celý článek...
|
Každý špičkový fotbalista utrpí v průměru ročně přibližně jedno zranění, které ho vyřadí z účasti na hře. 87% všech zranění u dospělých se vyskytuje na dolních končetinách. Nejčastějšími úrazy jsou poranění stehenních svalů, úrazy kolene a distorze hlezenního kloubu. K stejným výsledkům došla rovněž sledování u juniorských hráčů. Ukazuje se rovněž, že celkem 20% ze všech úrazů představují recidivní úrazy (např. jedinci s více předchozími zraněními hlezna jsou až čtyřikrát náchylnější k dalším zraněním). U mladých hráčů je počet zranění menší než u vrcholových fotbalistů, ale doba léčení je delší. S přibývajícím věkem se počet zranění zvyšuje a ve věkových kategoriích v rozmezí 17-20 let je výskyt zranění téměř stejný jako v dospělé kategorie. Příčinou zranění dolních končetin může být nerovnováha mezi agonisty a antagonisty způsobující instabilitu v kloubu kolenním, chování hráče samotného, chování protihráče, druh hracího povrchu a jeho aktuální stav, daný moment ve hře, biomechanické nastavení kloubů, svalů, šlach a celého těla v momentu zranění, apod. Co se týká bilaterálních diferencí, výsledky studií se liší. Například zatímco v jedné ze studií u mladých fotbalistů 12 až 18 let autoři nenašli odlišnosti mezi dolními končetinami při flexi a extenzi kolene, jiná studie ukázala 36,4 % odlišnosti v maximálním momentu síly při extenzi v koleni u mladých elitních fotbalistů (průměrný věk 17,3 roků). Některé studie zjistily významný rozdíl mezi silou preferované a nepreferované končetiny pouze při některých rychlostech.
|
Celý článek...
|
Izokinetických testování svalové síly jsou využívána pro diagnostiku efektů tréninkových programů zaměřených na svalovou sílu, diagnostiku svalových oslabení, dysbalancí, ev. pro další účely. Ve srovnání s běžně prováděnými testy jsou izokinetická měření objektivnější, mají vyšší reliabilitu a standardizaci (větší kontrola nad rychlostí prováděného pohybu, způsob provedení, eliminace nežádoucích pohybů).
|
Celý článek...
|
|
|